Základní škola, Znojmo, Mládeže 3,
příspěvková organizace
Vedeme žáky k zájmu o sport, jazyky a hudbu.

Aktuality

Úvod > Aktuality > Jihomoravské krajské kolo Mistrovství čtyřčlenných školních týmů pro školní rok 2019/2020

Zveřejněno 9.2.2020 20:55 - Mgr. Hana Hlávková - Přečteno: 258×

Šachový tým Mládežky, pod vedením paní Michaely Stehlíkové, se zúčastnil v Břeclavi 28. ledna krajského kola.

Postupové soutěži předchází okresní kola, kde jsme v kategorii žáků a žákyň 6. – 9. tříd a příslušných ročníků víceletých gymnázií vybojovali 10. ledna ve Znojmě druhé místo s účastí do krajského kola. Sestava vítězného týmu byla doplněna o náhradníky a odjela 6:56 z vlakového nádraží Znojmo do Břeclavi. Jízdné a startovné 200.- uhradila ZŠ.

Ze čtrnácti týmů jsme byli vylosování s číslem 7 a hned v prvním kole jsme prohráli 4:0. Jak se nám vedlo v turnaji na 7 kol ? Získali jsme po těžkých bojích 7 bodů ( černými 6 bodů a bílými 1 bod).

Sestava družstva: 1. Matyáš Kroupa, 2. Tadeáš Mucha, 3. Petr Vostrejš, 4. Ema Achrerová

Celkem jsme bodovali podle šachovnic: čtvrtá 5 bodů, třetí 1 bod druhá 1 bod, první 0. Rozebereme v kroužku s každým hráčem.

Hrací tempo 2x20 minut na partii a hráče, bez zápisu, ale s šachovými hodinami, dle pravidel FIDE s aplikací směrnice III čl. 5. Nepřístupný tah se trestá přidáním dvou minut soupeři, partie bude prohlášena za prohranou teprve po dokončení třetího tahu týmž hráčem v téže partii. Turnaj je se zápočtem na LOK (listina osobních koeficientů) v rapid šachu. Řízeno počítačovým programem: Swiss-Manager

Každé družstvo přiveze šachové soupravy turnajové velikosti a dvoje jdoucí šachové hodiny.

V hodnocení pořadí družstev rozhoduje postupně:

-         počet olympijských bodů (celkové skóre)

-         Buchholz

-         Sonneborn-Berger

-         lepší individuální výsledek na 1. šachovnici

První dvě družstva v každé kategorii postupují do celostátního kola - červen 2020.

Sál Domu školství v Břeclavi byl důstojným místem v boji o medaile a postupová místa do republikového kola. Účast 39 družstev a 173 hráčů včetně 16 dívek podle soupisek. Akci řídil Šachový oddíl TJ Tatran Poštorná z pověření Jihomoravského šachového svazu. Vše technicky zabezpečil bez problémů a reklamací.

Pořadateli patří velké poděkování za příkladné nasazení pro další rozvoj šachové hry na školách a gymnáziích.