Školní les, pomoc při vyžínání

14.06. 2024

V květnu jsme s naší třídou 5.B opět vyrazili do naše školního lesa. Před dvěma lety žáci naší školy společnými silami nově osázeli oplocenky, o které se pravidelně starají. Na místě jsme se setkali se zaměstnanci Městských lesů Znojmo. Ti nás seznámili s nástroji používanými k vyžínání lesa. Jednalo se srp, kosu a moderní křovinořez, ten si dokonce někteří z nás i potěžkali. Potom už nás čekala pomoc při vyžínání. Při přesunu oplocenkou jsme vyrušili srnu. Po chvíli jsme zjistili, že zde zanechala mládě. To paní lesnice z dálky zkontrolovala, ale bohužel zjistila, že má poraněnou nohu a je slepé. Rozhodli jsme se, že zavoláme do Rajhradu, kde se nachází nejbližší záchranná stanice pro raněná zvířata. Nechali jsme mládě odpočívat a pustili jsme se do práce. Bylo potřeba kolem každého stromku obtrhat trávu, aby mladé stromky měly dostatek světla a vláhy a mohly rychle a zdravě růst. Práce to byla opravdu namáhavá, a tak jsme ani nepostřehli, že si přijeli ze záchranné stanice vyzvednout mládě. Před odchodem z oplocenky jsme ještě raději vytvořili rojnici a podívali se, zda se zde nenachází ještě další mládě. Žádné jsme nenašli. Zbytek vyučování jsme strávili v “lesní učebně”. A co to je? Prostě jsme se uvelebili do trávy na sluníčku a povídali si, co jsme zažili a u toho vyplnili pracovní listy. Celé dopoledne uteklo neskutečně rychle, my jsme si to moc užili a doufáme, že se našemu lesu bude dařit. Les je pro všechny totiž velmi důležitý, proto se ho snažíme chránit.

Fotky ZDE.

Text napsaly Pavlína Pojerová a Anna Vojtová (žákyně 5.B).

Foto Markéta Turčíková.