Vyhledat na webu

Zavřít
Zobrazit navigaci

Model ruky

01.03. 2022
Autor: Hana Hlávková
Přečteno: 835x

Ruce používáme každou minutu s takovou samozřejmostí, že si ani neuvědomujeme, jak jsou pro nás užitečné. Málokdo se také zamyslím nad tím, jak vlastně fungují a jak jsou uspořádány. Tento problém zkusili objasnit a pochopit žáci z 8.A v hodině přírodopisu. Názorná výuka je nejlepší a tak po teorii následovala praxe. Žáci využili běžné věci a sestrojili model ruky. 

Pěnový hadřík představoval kůži a svaly, kosti nahradila brčka, na svaly a šlachy uvnitř ruky byl použit provázek. V každém z našich prstů jsou 3 kosti, palec má jen dvě. Tyto kosti se spojují s 5 hlavními kostmi v našich dlaních, které jsou napojeny na 8 malých kostí (tyto malé kosti jsme v našem modelu nezobrazili).

Svaly, které pohybují prsty a palci, jsou v předloktí. Dlouhé šlachy se šíří z těchto svalů předloktí přes zápěstí a dlaň na prsty a palce. Šlachy se pohybují v tunelu - plášť šlachy, který je připevněn k malým kostem v prstech a palci a udržuje šlachy na svém místě. Když se svaly na předloktí pohnou, tahají za tyto šlachy a dojde k pohybu kostí, resp. našich prstů.

Na fotografiích můžete vidět průběh sestavování modelu. 

Vyzkoušejte si i vy, jak fungují naše ruce.

Text a foto: Mgr. Jana Bokůvková