Vyhledat na webu

Zavřít
Zobrazit navigaci

Hvězdárna a planetárium Brno

21.12. 2022
Autor: Hana Hlávková
Přečteno: 549x

Dne 12.12. se žáci devátých ročníků vypravili do Brna za účelem nasátí vánoční atmosféry Brna a poté si v rámci předmětu fyzika prohloubit své znalosti z astronomie. 

Začali jsme na nám. Svobody, kde zrovna začínali otevírat vánoční trhy. Zde děti mohly zhlédnout různé rukodělné výrobky, podívat se na práci mistra kováře a ochutnat lecjakou dobrotu - např. “Hamburger” - jídlo dnešní mládeže. 

Potom jsme nasedli do autobusu a řidiči nás odvezli k Hvězdárně. Tam nás čekal program v 3D projekci - Příběh nekonečných poutníků: Voyager.  

Sluneční soustava je dnes důvěrně známým koutkem v obrovsky rozlehlém vesmíru. Jistě, má své skryté záhady a překvapení, ale v hrubých rysech ji známe docela dobře. Není to ale tak dávno, kdy tomu bylo úplně jinak. Náš svět končil někde u Měsíce, při troše dobré vůle u Marsu. Vše se změnilo v okamžiku, kdy se na cestu vydaly dva nekoneční poutníci Voyager 1 a Voyager 2 ( vesmírné sondy), které nám poodkryly tajemství nejvzdálenějších planet Jupiter, Neptun a Uran. Součástí programu bylo i úvodní seznámení s hvězdnou oblohou. 

Myslím, že se exkurze líbila všem dětem, a musíme je pochválit za skvělou atmosféru, kterou nám vytvořily. 

Text: Mgr. Michaela Stehlíková

Foto: Mgr. Hana Hlávková